Čínská medicína

Čínská medicína

Olga Jastrabová
11.04.2011

Čínská medicína se zabývá různými technikami tradičního čínského lékařství a její počátky se objevují již před 3 tisíci let př. n. l. Tradiční čínské lékařství neléčí samotnou nemoc, ale zjišťuje příčinu nemoci a energetickou nerovnováhu těla a duše.

Čínská medicína vychází z taoismu. Tao čili cesta učí člověka kráčet přírodní cestou životem v souladu s vesmírem. Hlavním principem této vědy je jakási energie čchi, která se dělí na jin (vše, co je uvnitř, ženské, temné, chladné) a jang (vše, co je mužské, na povrchu, světlé, teplé a aktivní).

Energie čchi se přeměnila na 5 základních prvků:

  • dřevo
  • kov
  • oheň
  • voda
  • zem

V lidském těle je těchto 5 základních prvků:

  • játra
  • slezina
  • plíce
  • srdce
  • ledviny

Energie čchi v každém lidském těle proudí v příslušných akupunkturních drahách neboli meridiánech. Na meridiánech se nacházejí akupunkturní body, které jsou spojeny s příslušným orgány. Pomocí těchto bodů se rozproudí tok energie a mohou se tak zjistit zdravotní obtíže a jejich řešení.

Meridiány neboli energetické dráhy člověka:

  • dráha plic
  • dráha tlustého střeva
  • dráha sleziny
  • dráha srdce
  • dráha močového měchýře
  • dráha ledvin
  • dráha žlučníku
  • dráha jater
  • dráha tří ohřívačů - dráha vzestupující od ruky směrem k hlavě
  • přední střední dráha - začíná na středu hráze a končí na středu brady
  • zadní střední dráha - začíná u kostrče a podél páteře směřuje k hornímu rtu

V čínské medicíně se využívají tyto metody: akupunktura, akupresura, moxa, čínská fytoterapie, masáže, speciální cvičení.

Akupunktura

Akupunktura patří k tradičnímu čínskému lékařství, kdy se napichují za pomoci jehel akupunkturní body ležící na energetických drahách člověka.

Tato metoda patří k nejstarším na světě. Před 7000 lety se našly první akupunkturní jehličky, které byly vyrobeny z kostí. Největší rozkvět akupunktury je zaznamenán v 7 st. v Číně, postupně se rozšířila do Japonska, Indiie... Do Evropy se akupunktura dostala v 17. století, její velký rozvoj nastává v polovině 20. století.

Akupunkturu mohou vykonávat pouze lékaři.

Akupresura

Akupresura je založena na stejném principu jako akupunktura. Při akupresuře se body nenapichují jehlami, ale stlačují se.

Akupresura se vykonává v různých relaxačních centrech, provádějí ji speciálně vyškolení pracovníci.

Moxa

Moxování je speciální metoda založená na působení tepla a kouře bylin na energetické body. Moxa připomíná svým tvarem doutník, skládá se z pelyňku a zázvoru. Vůně pelyňku navozuje pocit úlevy, klidu a relaxace.

Působení tepla prohřívá do hloubky a podporuje krevní oběh.

Moxa je buď přímá, kdy se dostává do kontaktu s pokožkou, nebo nepřímá, která se přikládá těsně nad pokožku.

Čínská fytoterapie

Fytoterapie je léčba bylinami v souladu s Jing a Jang. Na trhu jsou speciální bylinné čaje, kapky, bylinné doplňky stravy ve formě tabletek, kapslí. V čínské medicíně se velmi často využívají také bylinné obklady.

Čínské masáže

Při čínské masáži vám terapeut namasíruje speciální technikou hlavu, šíji i záda. Nejvíce se však zaměří na oblast kyčlí, jelikož dle východní kultury přichází stáří do těla přes kyčle.

Cvičení

Ćchi-kung je tradiční cvičení, které pomáhá uvolnit a rozproudit životní energii a načerpat sílu. Učí nás, jak najít a probudit léčebnou schopnost našeho těla.

Ćchi-kung spojuje dýchání s pomalými harmonickými cviky, které navodí příjemný pocit uvolnění, harmonizaci těla i ducha. Cvičení způsobuje plynulý tok energie a odstraňuje blokády.

Čínské terapie jsou u nás již velmi rozsáhlé a žádané. Velkou výhodou čínského lékařství proti běžné medicíně je to, že metody ani produkty čínské medicíny nezatěžují lidský organismus chemikáliemi.

V některém z příštích článků se dozvíte o vhodné jarní životosprávě z pohledu čínské medicíny a také o pěti základních prvcích čínské medicíny.

Máte zkušenost s čínskou medicínou?

Autor: Olga Jastrabová

Světový den zdraví
Jarní očista jater a žlučníku

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Máta peprná - bylinky pro zdraví
Bylinky

Máta peprná - bylinky pro zdraví

17.04.2011

Máta je výrazně aromatická vytrvalá bylina, která má zelené listy a nafialovělé květy. Velmi často zplaňuje, a proto ji můžete potkat nejen na zahrádkách, ale v podstatě kdekoliv.

Lopuch - bylinky pro zdraví
Bylinky

Lopuch - bylinky pro zdraví

15.04.2011

Tato dvouletá rostlina z čeledi hvězdnicovitých patří mezi naše největší byliny. Každý ji zná, málokdo však ví o jejích léčivých vlastnostech. Lopuch totiž roste ve velké míře jako ...

Laserové operace očních vad
Oční vady

Laserové operace očních vad

15.04.2011

Laserové operace se využívají nejčastěji za účelem odstranění dioptrií. V současné době se používá několik metod. Veškeré laserové refrakční techniky využívají laserový paprsek k o ...